Kategorie blog
Popularne na blogu hasła
Prawa autorskie

Teksty zamieszczone na stronie www.hemma.pl są mojego autorstwa. Zdjęcia na stronie są autorstwa mojego lub autorstwa producentów/dystrybutorów farb Miss Mustard Seed i Fusion Mineral Paint, użyczone na bazie umów. Jeśli jest inaczej, wyraźnie jest to zaznaczone. Uprzejmie proszę nie kopiować.

Jeśli potrzebujesz tekstu o malowaniu mebli, o technikach malowania lub o farbach do mebli, a może opisu produktów, tłumaczenia czy usługi typu copywriting - proszę, napisz lub zadzwoń do mnie, chętnie zapoznam się z ofertą współpracy.

Pozdrawiam serdecznie!

Ewa

Wydajność farb do malowania mebli - informacje ogólne 0

Wydajność farby do malowania mebli to jedno z zagadnień związanych z malowaniem mebli, o które jestem często pytana. Zazwyczaj dzieje się to w kontekście planów, jakie ma dana osoba. Jeśli jest pomysł na pomalowanie np. stołu i sześciu krzeseł, albo dużej komody i dwóch nocnych szafek, to oczywiste jest pytanie - ile farby jest potrzebne, aby pomalować meble, których wygląd chcę zmienić?

Teoretycznie odpowiedź jest prosta, zazwyczaj producent farby do mebli podaje wydajność farby na opakowaniu i czyni to w przeliczeniu na m2 pomalowanej powierzchni. I tu zaczynają się schody, ponieważ podawana jest informacja o m2 z dodatkiem słowa "około" lub są podane wielkości "w widełkach" od - do. Jak to rozumieć? Czy można wprost zliczyć powierzchnię mebli planowanych do pomalowania i w ten sposób oszacować ilość potrzebnej farby do malowania mebli?

Niestety, nie jest to takie proste. Malujemy różne meble, o różnych powierzchniach. Jeden są śliskie, o niskiej chłonności lub wcale nie są w stanie wchłonąć farby, jak np. laminaty, okleiny czy powierzchnie lakierowane. Inne powierzchnie, jak np. surowe lub zabejcowane drewno, będą chłonęły farbę i może jej być potrzebne więcej, jak nam się z początku wydawało.

Inna ważna kwestia - jaki wybraliśmy kolor farby do mebli? Np. większość kolorów farby Fusion potrzebuje tylko jednej warstwy do pełnego krycia a np. gdy malujemy białą farbą do mebli to jej wydajność z opakowania jest niższa, bo jedna warstwa białej farby nie zapewni pełnego krycia. Gdy malujemy meble na biało powinniśmy założyć, że będzie trzeba mebel pomalować dwu lub trzykrotnie. Wiele też zależy od tego, czy malujemy ciemne mebli i czy np. użyliśmy podkładu, który pomaga nam przejść z koloru ciemnego na jasny (np. korektor koloru, podkład Concealer od Fusion).

Czynnikiem, który bardzo wpływa na wydajność farby jest narzędzie, którym to robimy. Na pędzel zazwyczaj nakładamy więcej farby i malujemy grubszą, bardziej kryjącą powłoką, w porównaniu do malowania przy użyciu wałka malarskiego. Nie bez znaczenia jest też fakt, że każdy z nas ma inną technikę malowania, każda ręka inaczej nakłada farbę na powierzchnię, którą maluje. Na wydajność farby wpływa też sposób, w jaki malujemy, tzn. czy chcemy mieć na meblu widoczną strukturę, wyraźne ślady pędzla, więc malujemy "grubiej" czy interesuje nas tylko ślad koloru na meblu, efekt bejcy, więc wtedy rozcieńczamy farbę wodą i nakładamy cienką warstwę farby.

Mając na uwadze powyższe, chciałabym ogólnie opisać jaka jest wydajność farb do mebli, które sprzedaję w swoim sklepie z farbami do mebli:

1. Farba do mebli Fusion

Mineralna farba akrylowa Fusion jest sprzedawana w opakowaniach o pojemności 37 ml oraz 500 ml. Producent nie wprowadził na rynek farby w większym opakowaniu, ponieważ w przypadku farby Fusion nie miało to uzasadnienia ekonimicznego. Farba Fusion jest bardzo wydajna i opakowanie 500 ml wystarcza na realizację nawet dużych projektów.

Małe opakowanie farby Fusion to tester o pojemności 37 ml - możesz nim pomalować w całości np. mały stołek (zobacz przykład - link) lub skrzynkę.

Wydajność farby do malowania mebli - tester

Duże opakowanie farby Fusion to opakowanie o pojemności 500 ml - możesz nim pomalować około 7m2 powierzchni różnych mebli, co oznacza np. dużą komodę, stół i szafkę (zobacz przykłady - link i drugi link)

ile farby aby pomalowac komode

2. Farba mleczna Miss Mustard Seed

Farba mleczna jest sprzedawana w dwóch pojemnościach - tester (30 gr) oraz standardowe opakowanie, które zawiera 230 gr proszku farby mlecznej.

Wydajność farby mlecznej zależy oczywiście m.in. od tego, jak porowata jest powierzchnia, która będzie malowana oraz z jaką ilością wody proszek farby mlecznej zostanie wymieszany. Zazwyczaj jedno duże opakowanie farby w jasnym kolorze pozwoli na pomalowanie od około 4,5 m2 do 6,5-7 m2 powierzchni meblowej. I mam tu na myśli pomalowanie dwa lub trzy razy, tak aby uzyskać właściwy kolor oraz standardowe mieszanie proszku z wodą w proporcji 1:1. Duże opakowanie farby mlecznej w ciemnym kolorze starczy na pomalowanie powierzchni 7 m2 a nawet więcej. Jeżeli farba mleczna jest mieszana z większą ilością wody, tak aby uzyskać na drewnie efekt bejcowania (proporcja proszku do wody 1:3), to wydajność jest nawet 13 m2.

Tester, małe opakowanie farby mlecznej pozwoli na pomalowanie kilku dekoracyjnych przedmiotów np. drewnianych figurek czy ramek. Testerem można też pomalować w całości np. mały stołek lub taboret.

Jak jest wydajna farba do mebli drewnianych

Na powyższym zdjęciu na przykładzie konkretnych mebli widać, jak wydajna jest farba mleczna do malowania drewnianych mebli. Opis 2tbsp przy ramie lustra oznacza, że do pomalowania tej ramy użyto dwóch łyżek proszku farby mlecznej (wymieszanych z dwoma łyżkami wody). Przy krześle jest opis 1/4 cup - oznacza on, że do jego pomalowania użyto 1/4 filiżanki proszku farby mlecznej (około 35 gr). Natomiast do pomalowania elementów podwójnego łóżka wystarczyło 1/2 filiżanki proszku farby mlecznej (około 70 gr).

Wydajność, wydajnością, ale czy widzisz te piękne przetarcia i efekt chippy na zdjęciu powyżej? Tak piękny i wiarygodnie wygladający efekt stylizacji mebli jest możliwy tylko na meblach pomalowanych farbą mleczną :)

Pozdrawiam,

Ewa

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl