Prawa autorskie

Teksty zamieszczone na stronie www.hemma.pl są mojego autorstwa. Zdjęcia na stronie są autorstwa mojego lub autorstwa producentów/dystrybutorów farb Miss Mustard Seed i Fusion Mineral Paint, użyczone na bazie umów. Jeśli jest inaczej, wyraźnie jest to zaznaczone. Uprzejmie proszę nie kopiować.

Jeśli potrzebujesz tekstu o malowaniu mebli, o technikach malowania lub o farbach do mebli, a może opisu produktów, tłumaczenia czy usługi typu copywriting - proszę, napisz lub zadzwoń do mnie, chętnie zapoznam się z ofertą współpracy.

Pozdrawiam serdecznie!

Ewa

Malowanie mebli - poradnik, pytania i odpowiedzi

Zastanawiasz się, jak pomalować meble? Nie wiesz, czym pomalować meble, aby były piękne, ale również odporne na ścieranie i wodę?

Farby do malowania mebli - którą wybrać? Czym różnią się farby do mebli? Poszukujesz najlepszej farby do malowania mebli w kuchni?

Szukasz odpowiedzi, czy można pomalować laminat albo meble z płyty? Czym najlepiej malować meble drewniane?

Spisałam dla Ciebie poradnik o malowaniu mebli, mam nadzieję, że będzie pomocny. Jeśli masz inne pytania, jakieś problemy czy wątpliwości odnośnie malowania mebli czy farb do mebli - proszę napisz do mnie na adres: ewa@hemma.pl, postaram się Tobie pomóc.

*

1. Jakimi farbami można malować meble?

Meble powinno się malować farbami specjalistycznymi, stworzonymi w celu malowania mebli. Farby akrylowe do mebli Fusion Mineral Paint, farby mleczne Miss Mustard Seed, farby typu chalk paint, farby kredowe np. Autentico Chalk Paint - to są specjalne farby do malowania mebli. Każdy typ farby ma swoją specyfikę, o której należy pamiętać wybierając farbę do malowania. Każdy rodzaj farby ma inne właściwości, więc trzeba dobierać farbę do swojego projektu. Wybór właściwej farby do pomalowania mebla to kluczowa sprawa!

 

2. Jak wybrać farbę do mebli? Jakie farby są dostępne w sklepie hemma.pl?

Zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać na meblu i według tego klucza szukaj farby dla siebie, czyli np.:

a. Jeżeli zależy Ci na malowaniu na gładko, nie chcesz przecierek i nie chcesz widzieć na meblu wyraźnych śladów pędzla - wybierz farbę Fusion;

b. Jeżeli chcesz na gładko pomalować surowe drewno albo oczyszczony ze starych powłok mebel z litego drewna - możesz wybrać farbę mleczną Miss Mustard Seed Milk Paint lub farbę Fusion Mineral Paint;

c. Chcesz pomalować drewniane surowe meble, tak aby widać było usłojenie, ponieważ zależy Ci np. tylko na delikatnym rozbieleniu drewna i nie chcesz, aby farba zakryła piękne drewno? Wybierz farbę mleczną MMS Milk Paint, ona zapewni Tobie gładką powierzchnię bez śladów pędzla;

d. Chcesz pomalować drewniane meble lakierowane, politurowane, wykończone woskiem lub bejcą - wybierz farbę Fusion lub farbę mleczną (z preparatem wzmacniającym Bonding Agent lub bez - o tym więcej w punkcie 9.);

e. Będziesz malować laminaty, okleinę, meble z płyty, mdf lub inne śliskie, sztuczne powierzchnie (np. szkło) - wybierz farbę Fusion; możesz dodatkowo użyć preparatu pomagającego wzmocnić przyczepność link;

f. Chciałabyś pomalować meble w kuchni lub w łazience - farba Fusion Mineral Paint, ponieważ farba do malowania mebli kuchennych musi być odporna na uszkodzenia, plamy i wodoodporna; dodatkowo blaty możesz pokryć naszym impregnatem, po kto rym farba nie żółknie i który nakłada się rozprowadzając go wilgotną ściereczką link;

g. Chcesz pomalować meble dla dzieci - najlepiej sięgnij po kolory z kolekcji farb do malowania mebli dzieciecych Fusion Tones for Tots (link) lub maluj drewniane dziecięce meble farbą mleczną link;

h. Chcesz pomalować mebel i go wystylizować, postarzyć, spatynować? Zależy Tobie na przecierkach, spękaniach i chcesz, aby mebel był niepowtarzalny. A może nie zależy Ci na konkretnym efekcie, ale chcesz się pobawić, poeksperymentować z farbą i z kolorami? Kup farbę mleczną, ponieważ każda kreatywna osoba z duszą artysty zakocha się w tej farbie link i produktach do stylizacji mebli Miss Mustard Seed kliknij link;

h. Zależy Ci na konkretnym efekcie malowania (np. na gładko lub z bardzo delikatnymi przecierkami tylko na krawędziach mebla) i chcesz mieć pewność, że mebel będzie wyglądał dokładnie tak, jak tego oczekujesz - wybierz farbę mineralno-akrylową Fusion;

I tak dalej. Możliwości jest mnóstwo. Pomysłów na malowanie mebli - bez liku. Ja podałam tylko ogólne zasady a od wszystkich zasad są oczywiście odstępstwa :) Możesz tak bardzo polubić jedną z naszych farb, że będziesz chciała malować każdy mebel tylko nią, bez względu na materiał, z którego jest on zrobiony. Możesz, oczywiście, ponieważ możesz robić ze swoimi meblami to, czego pragniesz - to jest przedmiot który należy do Ciebie i Ty o nim decydujesz.

 

3. Chcę pomalować meble, ale nie wiem czy dam radę

Nie bój się malować meble. Dasz radę. Możesz pięknie pomalować meble, to nie jest trudne. Nie trzeba do tego wielkiej siły, wytrzymałości czy specjalnego talentu. Każdy może odmienić swój dom czy mieszkanie, przemalowując samodzielnie meble.

Ale jeżeli masz wątpliwości, nie jesteś pewna, którą farbę wybrać albo już kupiłaś farbę i nie wiesz jak zacząć malowanie - napisz do mnie lub zadzwoń, postaram się Tobie pomóc. Mój e-mail to ewa@hemma.pl, tel. 510-64-66-66.

 

4. Jak przygotować mebel przed malowaniem?

Przed malowaniem koniecznie umyj dokładnie mebel i odtłuść go. Musisz go oczyścić go z kurzu, zabrudzeń itd. Ja przed malowaniem myję meble szarym mydłem malarskim, ponieważ zawiera mydło potasowe i sodowe, więc bardzo dobrze oczyszcza i odtłuszcza powierzchnie. Jeśli nie masz tego mydła - umyj mebel zwykłym szarym mydłem lub nawet płynem do mycia naczyń. Ważne, aby mebel był czysty przed malowaniem. Uważaj, aby mebla nie przemoczyć. Jeśli mebel wchłonie za dużo wody, poczekaj z malowaniem, aż dobrze wyschnie.

Zawsze wskazane jest, aby przed malowaniem mebla, który nie jest z surowego, czystego drewna, zmatowić lekko jego powierzchnię. Wpłynie to bardzo korzystnie na trwałość i przyczepność farby i ogólnie na efekty długoterminowe malowania. Szczegóły - patrz punkt następny.

Jeżeli mebel był wcześniej woskowany, usuń wosk mocno matowiąc powierzchnie lub użyj preparatu do zdejmowania wosku z mebli (szukaj w marketach budowlanych)

 

5. Czy muszę szlifować mebel przed malowaniem?

Nie, nie musisz w całości szlifować mebla, zdejmować z niego całkowicie np. warstwy lakieru, ale - jak wyżej napisałam - dobrze jest lekko zmatowić powierzchnie przed malowaniem, używając w tym celu papieru ściernego o gradacji 220. To jest krok, który teoretycznie możesz ominąć przed malowaniem mebli, ale jeśli masz 5-10 minut (bo dosłownie zazwyczaj tyle potrzeba, aby lekko potrzeć papierem ściernym powierzchnię całego mebla) to zrób to, a następnie wilgotną szmatką wytrzyj mebel z pyłu i maluj. Takie szybkie porysowanie powierzchni wpływa bardzo korzystnie na trwałość farby, a zwłaszcza wpływa pozytywnie na jej przyczepność.

 

6. Jakie farby są dostępnie w sklepie internetowym z farbami www.hemma.pl?

W moim sklepie sprzedaję farby akrylowo-mineralne Fusion Mineral Paint oraz farby mleczne Miss Mustard Seed's Milk Paint. Są to farby ekologiczne, bezpieczne i gwarantujące piękne efekty malowania. Nasze farby zapewnią bardzo wytrzymałą powierzchnię malowanych mebli, o ile zostaną dobrze dobrane do typu mebla i bedziesz nimi malować zgodnie z podstawowymi zasadami, o których wspomina niniejszy poradnik o malowaniu mebli oraz instrukcje malowania, które możesz znaleźć na moim blogu (link).

 

7. Co to jest farba akrylowa do mebli Fusion Mineral Paint?

Farba Fusion jest to nowa farba na rynku farb do malowania mebli w Polsce. Produkcji kanadyjskiej, od kilku lat znana i stosowana na świecie.

Możesz szerzej o niej przeczytać tutaj - kliknij i przeczytaj porady, któe dla Ciebie spisałam.

W skrócie: Fusion to farba na bazie wody o zerowym poziomie szkodliwych Lotnich Związaków Organicznych (zero VOC). Jest to 100% akrylowa polimerowa emulsja, dlatego ta farba akrylowa jest bardzo wytrzymała, odporna na czynniki zewnętrzne, ma wyjątkowo wysokie krycie i niesamowite kolory. Farba Fusion to farba akrylowa, ale i mineralna, pięknie się rozprowadza, samopoziomuje  (czyli wygladza) i szybko wysycha tworząc na meblu matową powłokę. Tej farby do mebli nie trzeba woskować ani lakierować. Farba wysycha bardzo szybko, finalnie utwardza się do 21 dni.

 

8. Co to jest farba mleczna do mebli Miss Mustard Seed's Milk Paint?

Farba mleczna Miss Mustard Seed to farba do malowania drewna i mebli. Farba mleczna to farba kazeinowa, zawiera proteiny mleka. Jest niezrównana jeśli planujesz malowanie surowego drewna. Zawiera tylko pięć naturalnych składników i jest sprzedawana w postaci proszku. W sklepie mamy dostępne dwie wielkości opakowań farby mlecznej - duże (230gr) i małe, czyli tester (30gr).

Więcej o farbie mlecznej przeczytasz tutaj - kliknij, aby przeczytać wskazówki, które dla Ciebie przygotowałam.

 

9. Co można malować farbą mleczną Miss Mustard Seed?

Farbą mleczną Miss Mustard Seed można malować wszelkie porowate powierzchnie, czyli drewno, gips, cegłę itd. Na takich powierzchniach farba mleczna nie ma konkurencji. Nigdy nie będzie się łuszczyć, nie będzie odpryskiwać ani pękać. Farbą mleczną można też malować wykończone drewniane powierzchnie, czyli np. meble bejcowane, lakierowane czy pokryte politurą. Na takich powierzchniach farba mleczna jest w uroczy i unikalny sposób nieprzewidywalna - może bardzo mocno przylgnąć lub zacząć odpryskiwać gdzieniegdzie z powierzchni mebla w bardzo ciekawie i autentycznie wyglądający sposób. Tylko dzięki farbie mlecznej uzyskasz na meblach autentycznie i atrakcyjnie wyglądające efekty w stylu chippy i shabby chic. Meble o powierzchniach wcześniej wykończonych możesz też malować farbą mleczną z dodatkiem preparatu wzmacniającego Bonding Agent od Miss Mustard Seed. Dzięki niemu farba zyska wielką przyczepność i nie będzie odpryskiwać.

 

10. Jak malować meble farbą mleczną?

Farba mleczna Miss Mustard Seed jest sprzedawana jako proszek, musisz ją przed malowaniem wymieszać z wodą. Zmieszaj jedną miarkę wody z jedną miarką proszku. Najpierw do pojemnika wlej wodę, potem wsyp proszek i mieszaj przez kilka minut. Odstaw zawiesinę na 10 minut, aby wszystkie pigmenty oraz składniki mogły się rozpuścić i znów pomieszaj przez minutę. Farba mleczna wymieszana przez Ciebie, aby mieć wysoki stopień krycia, powinna mieć konsystencję śmietanki. Dodawaj małe ilości wody lub proszku, aby uzyskać optymalną dla Ciebie konsystencję.

Jeśli wymieszana farba jest według Ciebie za rzadka (za mało kryjąca), dodaj trochę proszku. Jeśli jest zbyt gęsta (za mocne krycie), dodaj odrobinę wody. Maluj równym, pewnymi pociągnięciami. Fraba mleczna jest bardzo rzadka, więc maluję się nią szybko i wygodnie. Mieszaj farbę od czasu do czasu, ponieważ farba nie ma sztucznych wypełniaczy i pigmenty osiadają na dnie naczynia. Farba wysycha około 30 minut od pomalowania. 

W trosce o swoją farbę zawsze mieszaj z wodą tyle proszku, ile Ci jest potrzebne a resztę przechowuj w zamkniętym opakowaniu, chroniąc przed wilgocią.

 

11. Czym zabezpieczać farbę mleczną po malowaniu?

Jest kilka produktów z linii Miss Mustard Seed, których mozesz użyć do zabezpieczenia powierzchni pomalowanej farbą mleczną.

Możesz pokryć powierzchnię olejem konopnym Hemp Oil (więcej o tym produkcie przeczytasz tutaj), ale pod warunkiem, że malowałaś chłonną powierzchnię drewnianą, więc olej może wchlonąć w drewno. Jeśli farbę mleczną kładłaś na wcześniej wykończone powierzchnie (np. lakierowane) to użyj któregoś z niesamowitych wosków od Miss Mustard Seed. Masz do wyboru wosk jasny Furniture Wax (kliknij, aby dowiedzieć się więcej), biały wosk White Wax (kliknij po szczegóły), wosk ciemny Antiquing Wax (kliknij, aby wiedzieć więcej o tym produkcie) lub całkowicie naturalny 100% wosk pszczeli Beeswax (tutaj szczegóły).

Miss Mustard Seed oferuje też impregnat Tough Coat, któy najlepiej kłaść na farbę mleczną, jeżeli chcesz trałego jej wykończenia, bo mebel bedzie narażony na duże użytkowanie. Tough Coat jest też bardzo przydatny, jeżeli malowałaś wykończoną powierzchnię bez Bonding Agent i masz na meblu efektowne spękania, kóre chcesz zabezpieczyć i chcesz również powstrzymać dalsze spękania (kliknij, aby poznać Tough Coat).

 

12. Jak malować meble farbą akrylową Fusion?

Przed malowaniem potrząśnij opakowaniem, otwórz je i odlej trochę farby do kuwety malarskiej lub innego pojemnika. Następnie zakręć opakowanie, wcześniej wycierając chusteczką brzegi opakowania. Farba Fusion jest bardzo przyczepna, więc resztki farby, które dostaną się pod pokrywkę, wyschną i mogą spowodować, że będzie cieżko po kilku dniach odkręcić zakrętkę. Aby tego uniknąć, możesz zakryć kawałkiem folii lub strechem wierzch opakowania i wówczas dopiero zakręcić pokrywkę. Jeśli tego nie zrobiłaś i nie wyczyściłaś brzegów opakowania po odlaniu farby i teraz nie możesz odkręcić pokrywki, to potrzymaj chwilę zakrętkę pod ciepłą wodą z kranu - powinna się zluzować.

Farba Fusion jest farbą bardzo wygodna w malowaniu. Łatwo i miękko się rozprowadza, dobrze trzyma się pędzla, jednym pociągnięciem można pokryć sporą powierzchnię. Farba doskonale się samopoziomuje, więc jeśli używasz dobrego pędzla, z miękkim syntetycznym włosiem i nabierasz na niego odpwoiednio dużą ilość farby, to nie będziesz mieć bardzo wyraźnych śladów pędzla na malowanej powierzchni. Serdecznie polecam Tobie syntetyczne pędzle do malowania mebli produkcji Fusion.

Jeśli lubisz widzieć na meblu strukturę, lubisz ślady pędzla na powierzchni albo chcesz zdecydowanie wystylizować mebel, to używaj pędzla z naturalnym włosiem lub dodaj do farby Fusion naszego preparatu Fresco, dzięki któremu możesz uzyskać spektakularne efekty stylizacyjne (więcej o Fresco przeczytasz tutaj - kliknij).

Farbą Fusion możesz też malować wałkiem malarskim. Polecamy malować wałkiem z mikrofibry lub flokowym.

Jak malować meble farbą Fusion? Śmiało i bez obaw. Prowadź pędzel po meblu zdecydowanymi ruchami, jeśli malujesz na gładko - stosuj długie pociągnięcia pędzla, unikaj poprawiania malowanej powierzchni kilka minut po pomalowaniu, aby nie zdjąć z powierzchni szybko schnącej farby. Jeśli lubisz strukturę i chcesz wystylizować mebel, prowadz pędzel pod różnymi kątami, tapuj powierzchnię, używaj Fresco - tu nie ma ograniczeń dla Twojej kreatywności.

Farba Fusion schnie bardzo szybko, kilkanaście minut po malowaniu masz suchą w dotyku powierzchnię. Krótko po pierwszej warstwie możesz kłaść drugą. Farba wyschnie i możesz mebel użytkować. Nie testuj wytrzymałości farby krótko po pomalowaniu, daj świeżo pomalowanej powłoce trochę czasu, aby dobrze okrzepła na meblu. Tym niemniej, farba finalnie utwardza się i uzyskuje w pełni swoje właściwości do 21 dni po malowaniu.

 

13. Co można malować farbą akrylową Fusion?

Farba Fusion możesz malować co tylko chcesz. Ta farba ma doskonałą przyczepność i dużą wytrzymałość na zużycie. Fusion możesz malować bez obaw meble drewniane, lakierowane lub z surowego drewna. Możesz malować meble pokryte laminatem, okleiną czy fornirem. Możesz pomalować szkło, plastik czy metal.

Jeśli planujesz malować bardzo śliskie powierzchnie i masz obawy o przyleganie farby do mebla, rozważ użycie naszego preparatu Ultra Grip od Fusion. Dzięki niemu możesz malować nawet wyjątkowo śliskie powierzchnie, np. lakierowane na wysoki połysk. O Ultra Grip więcej przeczytasz tutaj - kliknij.

 

14. Czym zabezpieczać farbę akrylową Fusion po malowaniu?

Farba Fusion zawiera akryl, więc farba wysychając tworzy na meblu trwałą powłokę, która jest wodoodporna i wytrzymała. Farby Fusion nie trzeba po malowaniu zabezpieczać lakierem ani woskiem. Oczywiście, jeśli lubisz woskowane meble, chcesz mieć na meblu satynowy połysk lub chcesz np. wizualnie postarzyć mebel, możesz małożyć na farbę Fusion wosk np. Miss Mustard Seed i go wypolerować.

Jeśli farbą Fusion były malowane meble czy powierzchnie narażone na duże zużycie, czyli np. blaty, drzwi czy szafki kuchenne, to warto dać farbie dodatkowe zabezpieczenie w postaci naszego impregnatu Tough Coat Matte Wipe-On Poly. Jest to lakier na bazie wody, nie powoduje żółknięcia farby, szybko wysycha i nakłada się go wilgotną szmatką. O Tough Coat Wipe-On więcej przeczytasz tutaj - kliknij.

 

15. Farba akrylowa Fusion do malowania mebli - czym różni się od farb akrylowych dostępnych w marketach budowlanych?

Farba Fusion różni się od farb akrylowych sprzedawanych w marketach budowlanych składem, ponieważ zawiera tylko 100% żywice akrylowe. W opakowaniu akrylowo-mineralnej farby Fusion jest akryl, woda, pigmenty mineralne. Nie ma tanich i szkodliwych wypełniaczy, brak jest w Fusion jakichkolwiek Lotnych Związków Organicznych, ktore szkodzą naszemu zdrowiu. Nie ma ftalanow, ołowiu, formaldehydu, amoniaku  Zawartość 100% żywic akrylowych determinuje nie tylko jakość i bezpieczeństwo farby Fusion, ale też powoduje, że ma ona wyjątkowo wysoką przyczepność. Dlatego farba Fusion można malować nawet laminaty, okleiny, szkło, metal czy plastik.

Akrylową farba do mebli Fusion jest też farbą mineralną. Zawiera pigmenty pochodzenia mineralnego, nie jest pigmentowany chemicznymi barwnikami i dlatego też Fusion jest taka bezpieczna w użytkowaniu. Farba Fusion jest wysoko pigmentowana, dzięki temu ma tak dużą siłę krycia już przy pierwszej warstwie farby.

 

16. Dlaczego mam kupować farby do mebli? Nie mogę pomalować mebli np. zwykłą akrylową farbą emulsyjną?

Ty decydujesz, jaki produkt kupić do pomalowania mebli, które masz w domu. Jest bardzo wiele różnych farb dostępnych na polskim rynku. Każda farba dostępna w sprzedaży była tworzona przez jej producenta z pewnym zamysłem, jej właściwości były projektowane biorąc pod uwagę m.in. co klient powinien danym produktem malować, jak i gdzie będzie to robił, jaki ma być finalny efekt malowania itd. Różne właściwości mają farby do malowania ścian, inne farby do malowania metalu, jeszcze inne farby do mebli itd.

To trochę tak, jak z kosmetykami do ciała. Oczywiście, możesz jednym produktem myć włosy, twarz, czyścić zęby, całe ciało i może to być np. szampon, bo dlaczego nie? To przecież jest środek myjący. I może ktoś tak szamponu używa, ale na pewno nie większość z nas :) Dobrze jest do określonych zadań stosować odpowiednie produkty, stworzone specjalnie w danym celu.

Dlaczego więc np. emulsyjną farbą do ścian malować meble? Teoretycznie można. Najpierw trzeba mebel wyszlifować do surowego drewna, potem położyć kilka warstw farby i martwić się czy lakier, którym chcemy zabezpieczyć mebel nie spowoduje jej żółknięcia. Dużo pracy a efekt malowania i jego trwałość to wielka niewiadoma. 

Warto kupić jedną porządną specjalną farbę do malowania mebli i w ten sposób uniknąć rozczarowania.

 

Ja polecam Tobie farby Fusion oraz farby Miss Mustard Seed. Według mnie są to najlepsze farby do malowania mebli i wlaśnie dlatego sprzedaję je w moim sklepie www.hemma.pl.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Ewa, właścicielka sklepu Hemma.pl

Baner PayU sklep internetowy

Save

Save

Save

Save

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl